Rozwód sam w sobie jest sprawą prostą. Jeśli tylko jest wola obojga małżonków to sprawy toczą się bardzo szybko, a czasem wystarczy tylko jedna rozprawa. Ale w większości przypadków pozew rozwody napisany jest przez jednego z małżonków i drugiemu nie pozostaje nic innego, jak się na rozwód zgodzić albo przed rozwodem bronić. Kiedy nie ma już w małżeństwie żadnego pożycia i następuje jego rozpad pozostają do ustalenia kwestie formalne związane z oficjalnym potwierdzeniem rozstania. Jednak rozwód z orzekaniem o winie jednego z małżonków to ogromny problem dla obojga przystępujących do sprawy rozwodowej. Jeśli ktoś myśli, że wzięcie rozwodu to jest prosta sprawa to chyba nie wie co to oznacza. Sam podział majątku u notariusza może być bardzo ciężkim doświadczeniem pomimo tego, że mogłoby się wydawać, że podział majątku u notariusza to naprawdę nic takiego wielkiego. Nic bardziej mylnego.
Do uzyskania rozwodu potrzebne jest załatwienie kilku różnych formalności. Po pierwsze – trzeba zacząć od pozwu albo wyrażenia wspólnej woli w formie pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Poza tym trzeba dojść do porozumienia co do opieki nad dziećmi oraz alimentów i obowiązków wobec pociech. Rodzice z większą liczbą dzieci na pewno po rozwodzie dla ich dobra muszą ze sobą współpracować i wspólnie uczestniczyć przy ich dorastaniu. Zresztą to najlepsza z form rozwodów, czyli takie w których najważniejsze jest dobro dzieci rozwodzących się rodziców. Jeśli dwoje ludzi podjęło decyzję o życiu na własny rachunek no to trzeba podzielić to, co się wspólnie osiągnęło. I wtedy właśnie konieczny jest podział majątku u notariusza, czyli spisanie całego wspólnego inwentarza i przypisanie własności konkretnym majątkom konkretnym małżonkom. Jeśli wcześniej ustali się taki podział umowny jeszcze przed wizytą u prawnika to tak naprawdę potem już podział majątku u notariusza jest tylko formalnością. Na pewno jednak rozwód nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu. Czasem jednak nie pozostaje nic innego. Kiedy wszystkie próby zadbania o małżeństwo spełzają już na niczym nie pozostaje nic innego jak tylko po prostu się rozstać.
Sam podział majątku u notariusza jest czynnością prostą ale złożoną z wielu formalności. Wszystko dlatego, że należy dokładnie opisać każdy składnik majątku i określić jego nowego właściciela po rozwodzie. Co najważniejsze to, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po rozwodzie mieć też nadal trochę wspólnego majątku. Wystarczy jedynie powiedzieć o tym fakcie kiedy następuje podział majątku u notariusza. W akcie notarialnym będą uwzględnione własności na poszczególne składniki majątku ale również będzie zapis dotyczący współwłasności już po rozwodzie. Czasem dzieje się tak, że małżonkowie mają cenne przedmioty, których spieniężenie będzie trudne albo niemożliwe i wtedy określają wspólną własność aż do momentu spieniężenia majątku, które jednak może być dokonane jedynie poprzez obojga małżonków i za ich obopólną zgodą.