Kto i kiedy musi płacić alimenty?

by

in

Zgodnie z przepisami prawa osoby, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, mogą zwrócić się o pomoc do swoich bliskich. Wsparcie takie najczęściej przybiera postać obowiązku alimentacyjnego. W opinii wielu osób alimenty to świadczenie, które zgodnie z wyrokiem sądu, jeden z rodziców musi płacić na dziecko. Jednak zdarzają się odstępstwa od tej sytuacji. Obowiązek płacenia alimentów mogą mieć dziadkowie na rzecz wnuków, jeden z małżonków po rozwodzie względem drugiego, jeśli ten ostatni znajdzie się w niedostatku, a niekiedy nawet dzieci na rzecz rodziców. O wiele rzadsze są przypadki, kiedy to alimenty musi płacić ojczym, macocha czy dalsi krewni.

Rodzice muszą zapewnić utrzymanie swoim dzieciom, dopóki one same nie przejmą tego obowiązku. Data ukończenia przez nie osiemnastego roku życia nie zawsze jest tu graniczna. W praktyce alimenty mogą przysługiwać dziecku znacznie dłużej, na przykład do ukończenia studiów i zdobycia zawodu. Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy dziecko choruje i z tego powodu nie może podjąć pracy lub ma kłopoty z jej znalezieniem. Alimenty od rodziców należą mu się również po zawarciu małżeństwa, ale tylko wtedy, gdy znalazło się w naprawdę trudnej sytuacji życiowej. Gdy dziecko jest niepełnoletnie, to jedno z rodziców wnioskuje o alimenty. Po ukończeniu osiemnastu lat może już zrobić to samodzielnie.
Osoba domagająca się tego rodzaju świadczenia nie płaci kosztów sądowych.

Czasami do płacenia alimentów sąd może zobowiązać dziadków. Tak zapewne stanie się wówczas, gdy rodzice mają kłopoty finansowe i z racji tego nie są w stanie utrzymać swoich dzieci. Ponadto alimenty od dziadków należą się dzieciom, których rodzice nie żyją, ciężko chorują lub przebywają w zakładzie zamkniętym. Dziadkowie wypłacają tak zwane świadczenie uzupełniające i robią to do czasu, gdy rodzice przejmą swój obowiązek utrzymywania dzieci lub będą one mogły zadbać o siebie same.

Po rozwodzie warunki życia jednego z małżonków mogą się znacznie pogorszyć. W takiej sytuacji może on wystąpić o alimenty, które będzie płacił były małżonek. To możliwe w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Jeżeli jeden małżonków został uznany winnym, to alimentów może się domagać tylko ten niewinny. Strona, która wnioskuje o świadczenie powinna wykazać, że na skutek rozwodu znalazła się w trudnej sytuacji, co uniemożliwia jej samodzielne utrzymanie się.

Zdarzają się przypadki, kiedy to sąd zobowiązuje dzieci do płacenia alimentów na rzecz rodziców. Nie zawsze jednak taki wyrok oznacza konieczność udzielenia wsparcia finansowego. Dzieci mogą pomagać rodzicom, kupując im lekarstwa, jedzenie czy odzież. Jeżeli nie zgadzają się z decyzją sądu, mogą się od niej odwołać, ale tylko wtedy, gdy potrafią udowodnić, że rodzice sami nie wywiązywali się ze swoich obowiązków względem dzieci.

Udzielenie pomocy najbliższym krewnym nie zawsze zależy tylko od naszej dobrej woli. Istnieje wiele sytuacji, w których możemy zostać do tego zobowiązani przez orzeczenie sądu. Alimenty, które po rozwodzie jedno z rodziców musi płacić na utrzymanie dziecka, to tylko jeden z przykładów.


Komentarze

Dodaj komentarz