Przejdź do treści

Adwokat – praca i życie jak marzenie

    Nie wiele jest dzisiaj zawodów, które kojarzą się tak dobrze i tak ciekawie jak zawód adwokata. Społeczne uznanie, poszanowanie, obracanie się w świecie wielkich pieniędzy a często i znanych i lubianych ludzi. Wszystko to czeka oczywiście na najlepszych w tym zawodzie. Zawód adwokata, jak każdy zresztą, ma też swoje mroczne strony. Nie mniej jednak o nich najczęściej się nie mówi, a przez wiele ostatnich lat pielęgnuje się takie mniemanie, że zawód adwokat to praca i życie jak marzenie. Bo w rzeczywistości cóż można więcej powiedzieć. Przecież zarobki adwokatów od wielu dekad pobudzają wyobraźnię ludzi, którzy w tym zawodzie nie pracują i nigdy pracować nie będą. Każdy tylko snuje domysły, ile zarabiają najbardziej znani i lubiani ludzie z tej branży. I na pewno bardzo dużo, to nie ulega żadnym wątpliwością. Nikt nawet nie ośmieli się pytać najbardziej znanych ludzi w tej branży o zarobki. Z łatwością jednak każdy może sobie pozwolić we własnej wyobraźni ocenić zarobki adwokatów, chociażby po tym, jak się obnoszą luksusem, ale absolutnie się nim nie przechwalając. Nie ma nic złego w tym, że znany adwokat jeździ nowoczesnym i sportowym samochodem, kiedy się nim nie przechwala. A przecież adwokaci właśnie uchodzą za ludzi z klasą, z dużą dozą udawanej skromności, ale jednak skromności. Sam charakter pracy adwokatów nie należy do najłatwiejszych a można by nawet powiedzieć, że to bardzo ciężki kawałek chleba. Nawet, jeżeli z jakichkolwiek przyczyn ktoś ma teraz łatwiej, to z całą pewnością kiedyś włożył w to co ma dzisiaj mnóstwo ciężkiej pracy. Bo łatwo jest majętnym ludziom zazdrościć ich bogactwa, ale o wiele trudniej jest zrozumieć to, jak ciężką pracą i codziennym staraniem doszli do swojego wielkiego sukcesu.

    Jeśli ktoś chce poznać zarobki adwokatów, to przynajmniej w oficjalnej kwocie może zobaczyć wszelkie zarobki regulowane ustawami. Nie wątpliwie jednak adwokaci mają też swoje mniej oficjalne stawki za swoją pracę czy za chociażby poradę adwokacką. Poza tym warto nadmienić, że zarobki adwokatów reguluje specjalne rozporządzenie sprzed kilkunastu lat, ale to rozporządzenie określa jedynie minimalną kwotę, jaką adwokat może otrzymać za konkretną sprawę. Jeśli sprawa toczy się o jakiś majątek bądź coś posiadającego wartość, to koszty adwokata nie mogą wynieść więcej niż sześciokrotność tej stawki minimalnej albo wartość przedmiotu sprawy. W praktyce jednak zarobki najlepszych adwokatów nie są za bardzo ograniczone. Zwłaszcza, jeśli dotyczą one spraw, które nie toczą się o cokolwiek posiadające wartość materialną. W każdym jednak przypadku mieć adwokata jest lepiej aniżeli bronić się czy oskarżać kogoś samemu. Nie wątpliwie adwokat ma a przynajmniej powinien mieć prawo w małym palcu, dzięki czemu każdy temat czy każdą sprawę jest w stanie ogarnąć bez większych przeszkód.

    Wróćmy jednak do tego, że praca adwokata i zawód adwokat to naprawdę marzenie wielu ludzi. Wielu ludzi, którzy nie rozumieją za bardzo, że droga do sukcesu w tym zawodzie jest bardzo wyboista i kręta, a wiele lat nauki wcale nie muszą potem zostać zrekompensowane za szybko. Jeśli nie ma się odpowiedniego nazwiska, które już jest w branży uznawane to droga do kariery adwokata będzie bardzo długa. Co natomiast szczególnie istotne to zarobki adwokatów na początku kariery i bez znanego nazwiska wcale nie muszą spełnić oczekiwań, jakie przez lata nauki i studiowania na prawie miało się wobec swojej przyszłości. Dlatego na rynku adwokatów wygrywają jedynie Ci ze znanym nazwiskiem albo po prostu Ci najlepsi, o których wieści w świecie rozchodzą się błyskawicznie. Najlepsi adwokaci nigdy nie narzekają na brak pracy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto sprawia, że najlepsi adwokaci nie muszą się martwić o swoje zarobki. Jeśli nadal jednak ktoś jest ciekawy, ile wynoszą zarobki adwokatów to polecamy po prostu spróbować się dostać do tego świata. Wystarczy jedynie pójść na studia prawnicze i poświęcić około dziesięciu lat na ich ukończenie oraz zrobienie praktyk i aplikacji adwokackiej. Przy dobrym wietrze swoją kancelarię uda się otworzyć po dekadzie. Dlatego, jeśli ktoś zazdrości zarobków adwokatom, bo na przykład zna któregoś z tych najbardziej znanych, to naprawdę warto dowiedzieć się jak ciężką pracą ten człowiek osiągnął sukces i ile lat poświęcił na to, żeby dzisiaj zarabiać takie pieniądze, które pozwalają na tak dostatnie i spokojne życie. I chociaż rzeczywiście jest to niekiedy życie z pozoru luksusowe to bardzo często jest to jedynie luksus materialny. Ale czy ktoś zastanowił się nad tym, czy równie szczęśliwe jest życie rodzinne? Tego już się nie kupi żadnymi pieniędzmi, a willa z basenem i luksusowy samochód nie gwarantują tego, że w domu zapanuje szczęście czy miłość. Każdy medal ma dwie strony, zapewne również wśród bogatych adwokatów są i tacy, którym z tym sukcesem wcale nie jest wesoło ani radośnie. Tak więc nie ma co komukolwiek zazdrościć. Nawet jeśli z pozoru wydaje się, że jest.

    Dodaj komentarz