Koleje naszego życia są nieubłagane. Rodzimy się, idziemy do szkoły, zakładamy rodzinę, mamy dzieci, wnuki itd. Po drodze znajduje się jeszcze wiele innych elementów. W pewnym momencie starzejemy się i musimy pomyśleć o załatwieniu wszystkich swoich spraw na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Jedną z nich jest choćby spisanie testamentu. Trzeba wiedzieć, że nie wykonanie tej czynności może potem powodować spore kłopoty prawne dla najbliższych. Szczególnie, jeśli dana osoba chce zapisać wszystko konkretnemu spadkobiorcy. Warto zadbać o wykonanie takich czynności odpowiednio wcześnie. Dzisiaj podpowiemy, jak to wszystko dokładnie zrobić.
Musicie zdawać sobie sprawę, że nie każdy testament jest wykonany prawidłowo. W związku z tym, trzeba poznać najważniejsze zasady. Wszystko po to, aby potem był on ważny i żaden prawnik nie mógł się do niego przyczepić. Jak tego dokonać? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że testament musi być spisany w całości odręcznie przez osobę, która decyduje się na wykonanie tego zadania. Wiele osób bagatelizuje tę sprawę. Niektórzy spisują testament … na komputerze, ponieważ uważają, że w dobie wysoko rozwiniętej elektroniki nie ma innego, lepszego sposobu. To samo tyczy się maszyny do pisania. Niedopuszczalne jest jednak sporządzenie testamentu w taki sposób. Poza tym, nie może go spisywać inna osoba. Są pewne wyjątki (jak choćby testament allograficzny), ale w zdecydowanej większości przypadków trzeba posłużyć się własnoręcznym pismem. Dlaczego mamy do czynienia z tak dużymi obostrzeniami? Jest to bardzo prosto wytłumaczyć. Wszystko dlatego, że niektórzy ludzie starają się fałszować testamenty. O wiele łatwiej podrobić jest sam podpis, niż cały dokument. Co ciekawe, podpis – oczywiście musi być odręczny – nie wymaga absolutnej czytelności. Nie trzeba nawet podpisywać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Czasami można po prostu napisać: „Kochający mąż”. Wtedy będzie jasne, do kogo jest to skierowane. Trzeba jednak sprawić, aby nie było wątpliwości, jaka osoba nanosiła litery.
Jeśli w danej rodzinie jest wiele osób o takim samym imieniu i nazwisku (a zdarzają się takie sytuacje), to konieczne jest nie tylko podanie wszystkich podstawowych danych, ale też informacji dodatkowych (jak choćby PESEL). Jak to jest z datą? Teoretycznie, nie jest to wymagany element. Jeśli jej nie będzie, testament i tak będzie ważny w świetle prawa. Trzeba jednak podkreślić, że warto wpisać datę. Szczególnie wtedy, kiedy spadkodawca zdecydował się zmienić swoją ostatnią wolę. Wtedy data pozwoli ustalić kolejność składanych dokumentów. To sprawia, że nie będzie niejasności, który z nich jest najważniejszy, a który można już swobodnie wyrzucić do kosza.
Warto zaznaczyć, że w prawidłowo sporządzonym testamencie nie może być żadnych warunków. Niektórzy mogą uważać, że oddadzą cały majątek córce, jeśli ta, na przykład, rozwiedzie się ze swoim obecnym mężem. Nie powinno się jednak robić takich rzeczy. Wszystko dlatego, że w takim dokumencie nie może być żadnych warunków. Jeśli dana osoba zdecydowała się zapisać coś swoim dzieciom czy żonie, to nie jest możliwe, aby stawiała im jednocześnie co do tego faktu warunki. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że jest jeden wyjątek od tej reguły. Jeśli dany warunek został spełniony przed odczytaniem testamentu, to wtedy taki dokument jest już ważny. Nie może być jednak tak, że prawnik odczytuje najważniejsze punkty i córka musi podjąć decyzję czy spełni wolę ojca w zamian za pieniądze. Jest to niedopuszczalne.
Oczywiście, cały testament powinien posiadać najważniejsze zwroty. Najlepiej, aby sporządzać go w obecności osoby, która perfekcyjnie zna się na takich kwestiach. Wtedy nie będzie żadnej wątpliwości, że coś zostało zrobione niewłaściwie. Warto zawczasu udać się do odpowiedniej kancelarii. Wszystko po to, aby nie było żadnych wątpliwości. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale przynajmniej nie ma problemów, że wszystko zostało wykonane jak należy. Trzeba zatem odwiedzić prawnika i w jego obecności sporządzić dokument.