Praca adwokata to dziś prestiż, jednak aby zostać profesjonalistą w tej dziedzinie trzeba najpierw wiele czasu poświęcić na naukę, która rozpoczyna się już po ukończeniu szkoły średniej. Osoby, których marzeniem jest praca adwokata rozpoczynają jednolite studia magisterskie w zakresie prawa. Po obronie pracy magisterskiej, jeśli studia rzeczywiście okazały się dla nich interesujące i w dalszym ciągu ich marzeniem jest praca adwokata, powinny rozpocząć aplikację adwokacką. Ubiegając się o przyjęcie na aplikację muszą najpierw zdać z wynikiem pozytywnym egzamin, którego wynik zdecyduje o przyjęciu ich na aplikację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a więc zostaną przyjęci na aplikację, czeka ich kilka lat solidnej nauki połączonej z praktyką w organach wymiaru sprawiedliwości czy też kancelariach adwokackich, gdzie praca adwokata będzie przedstawiona im od przysłowiowej „kuchni”. To także czas uczestniczenia w wielu rozprawach, pozwalający na obserwowanie profesjonalistów w tej dziedzinie podczas wykonywanej przez nich pracy.
Po 5 latach jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo oraz po dodatkowych 3 latach aplikacji praca adwokata staje się coraz bliższa spełnienia. Jednak o tym, czy nasze marzenie się spełni zdecyduje egzamin adwokacki. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on aż taki trudny jeśli w trakcie całego procesu kształcenia oraz obowiązkowych praktyk wykonywaliśmy solidnie wszelkie czynności a także uczyliśmy się po to, aby wiedzieć, a nie po to, aby tylko zdawać kolejne wymagane w toku studiów egzaminy.
Zatem jeśli od dawna marzyła nam się praca adwokata to nie ma najmniejszych powodów do nadmiernego stresu związanego z czekającym nas – ostatnim – egzaminem adwokackim. Oczywiście pewna dawka stresu jest uzasadniona, od niego przecież zależy nasza przyszłość, jednak rzetelność i skrupulatność, którą kierowaliśmy się w trakcie nauki z pewnością zostanie odpowiednio podsumowana na egzaminie, który zostanie zdany i będziemy mogli pracować jako adwokat.